Новий закон "Про прокуратуру" вносить 10 важливих змін до Закону "Про безоплатну правову допомогу"

Закон України "Про прокуратуру", прийнятий 14 жовтня Верховною Радою України, вносить 10 важливих системних змін до Закону України "Про безоплану правову допомогу" (підпункт 64 пункту 5 розділу ХІІ), проект яких було розроблено у Координаційному центрі з надання правової допомоги у 2013 році.

І. Зміни, пов'язані із забезпеченням прав затриманих, підозрюваних, обвинувачених, засуджених:

1. Усім затриманим, а також підозрюваним, яким у якості запобіжного заходу обрано тримання під вартою, БПД буде надаватися не лише протягом 72 годин з моменту затримання, як це відбувається тепер, а безперервно до завершення кримінального провадження. Це дозволить мінімізувати залежність реалізації права на захист від слідчого.

2. Підставою для призначення адвоката затриманій особі буде не лише повідомлення службової особи, яка здійснила затримання, а й безпосереднє звернення затриманої особи або її родича до центру з надання БВПД. Це дозволить протидіяти "прихованим затриманням", коли правоохоронні органи фактично затримують особу, але не надають їй процесуального статусу затриманого.

3. Особи, засуджені до позбавлення волі, отримують право на захист і представництво за рахунок держави за безпосереднім зверненням до Координаційного центру з надання правової допомоги або центрів з надання БВПД. Це дозволить захистити права ув'язнених, забезпечивши надання їм надання безоплатної правової допомоги при оскарженні дій, рішень або бездіяльності службових осіб, ініціюванні перегляду справи за нововиявленими обставинами, розгляді питань про умовно-дострокове звільнення, вирішенні питань успадкування, розлучення тощо.

ІІ. Зміни, пов'язані з частковим позбавленням повноважень прокуратури щодо представництва інтересів громадян.

Передбачається передання більшої частини повноважень щодо представництва інтересів громадян від органів прокуратури до системи БПД та надання БПД усім суб'єктам права на неї (у тому числі в цивільних та адміністративних справах, а також потерпілім і свідках у кримінальних провадженнях) у повному обсязі з 1 липня 2015 року.

ІІІ. Інституціональні зміни.

1. На законодавчому рівні закріплюється центральна координуюча установа у сфері надання БПД - Координаційний центр з надання правової допомоги.

2. Запроваджується двохрівнева система центрів з надання БВПД: регіональні (республіканський АРК, обласні, Київський та Севастопольський міські) та місцеві (районні, міжрайонні, міські, міськрайонні, міжрайонні та районні у містах).

3. На законодавчому рівні за центрами з надання БВПД закріплюється статус територіальних підрозділів Координаційного центру з надання правової допомоги.

4. Вводиться поняття системи БПД, яка включає Координаційний центр з надання правової допомоги, суб'єктів надання безоплатної первинної правової допомоги та суб'єктів надання безоплатної вторинної правової допомоги.

5. Запроваджується єдиний Реєстр адвокатів, які надають БВПД, що адмініструється Координаційним центром з надання правової допомоги, замість 54 локальних реєстрів, що адмініструвалися головними управліннями юстиції.

6. Повноваження щодо виключення адвокатів з Реєстру адвокатів, які надають БВПД, передаються від головних управлінь юстиції Координаційному центру з надання правової допомоги.