Корупція  — протиправна діяльність, яка полягає у використанні службовими особами їх прав і посадових можливостей для особистого збагачення; підкупність і продажність громадських,політичних діячів в тому числі і викладачів, які під час екзаменаційної сесії прирівнюються до посадових осіб.

Найнебезпечніші форми корупції кваліфікуються як кримінальні злочини. До них, перш за все, відносяться хабарі. Хаба́р — гроші або інші матеріально цінні речі, котрі даруються посадовій особі для її стимулювання діяти в інтересах особи, що передає його. Як хабар можуть використовуватися як дешеві подарунки (парфуми, цукерки), так і цінна нерухомість, автомобілі. Іноді хабарем може стати якась послуга чи допомога у вирішенні якогось потрібного питання.

Відповідальність за одержання хабара передбачена ст.. 368 КК України і карається штрафом від семисот п'ятдесяти до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк від двох до п'яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Для аналізу стану корупції у ВНЗ наведемо таку статистику. Загальнонаціональне опитування студентів було проведено фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва та фірмою Ukrainian Sociology Service з 23 березня по 3 квітня 2011 року. Всього було опитано 1008 студентів за вибіркою, репрезентативною для студентства за розташуванням ВНЗ, формою власності, курсом навчання. Похибка вибірки не перевищує 3,2%. Проект фінансується освітньою програмою фонду «Відродження».

Дві третини українських студентів (66%) стикалися з корупцією у вищих навчальних закладах; решта 34% студентів стверджують, що не були втягнуті у корупційні відносини. Про це свідчать дані опитування,

Для 35% студентів корупція у ВНЗ - це один з можливих способів вирішення існуючих проблем, а для 21%, — і зовсім норма сучасного суспільного життя. Лише третина опитаних (31%) вважає, що корупція — це злочин, а 12% вагаються з відповіддю.

Корупція у вищих навчальних закладах асоціюється для студентів насамперед зі швидким і відносно простим вирішенням проблем (так вважають 47%), з випуском некваліфікованих фахівців (42%), з проявом аморальності викладачів (29%), з невід'ємною частиною навчального процесу (15%) і з традиційною формою подяки (8%). 11% студентів відзначили, що корупція асоціюється для них з способом підвищення добробуту викладачів і представників деканатів та ректоратів.

Основні «підвиди» корупції у ВНЗ — це хабарництво (його відзначили 75% опитаних), вимагання послуг (43%), зловживання службовим становищем (40%) і вимагання підношень (14%).

На питання, що може найбільш дієво сприяти тому, щоб студенти виконували самостійно, а не купували контрольні, реферати, курсові та дипломні, 50% студентів відповіли, що саме розуміння необхідності отримання знань, а 41% - що покращення якості викладання.

Слід зазначити, що 46% студентів вважають, що основними чинниками корупції у ВНЗ є лінь студентів та їхнє небажання вчитися, а 36% - знецінення самої вищої освіти, коли студентові потрібний лише диплом, аж ніяк не знання. 21% респондентів вважають, що у навчальному процесі відсутні дієві форми боротьби з корупцією, такі, як контроль над процесом прийняття заліків та іспитів. 91% студентів не мають досвіду протистояння корупції у ВНЗ, 4% мають досвід організованого протистояння їй, а 5,5% виходили з хабарниками на бій «один на один».

Більше половини (57,5%) студентів вважають, що протистояти корупції у вищих навчальних закладах повинні насамперед правоохоронні органи, а третина (32,5%), що студентські ради та інші органи студентського самоврядування. На місцеві органи влади покладаються 23% студентів.

«Ні хабарництву у вузах» - під таким гаслом з 25 грудня 2010 року розпочато всеукраїнську акцію, метою якої є протидія хабарництву у вищих навчальних закладах країни. Спільно з Міністерством внутрішніх справ України організатори акції забезпечуватимуть роботу «гарячої лінії» для студентів, які стали суб’єктами протиправних дій з боку викладачів вищих навчальних закладів.

Пропонуємо приєднатися до даної акції. Телефонна лінія продовжує свою роботу. Номер гарячої лінії 0–800–50–172–50. (Працює з 900 до 1700 кожного дня, крім неділі).