Друк

Удосконалено процедуру посвідчення права власності на землю

16 червня 2011 року Верховною Радою України був прийнятий Закон України № 3521-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедури посвідчення права власності на землю» (далі – Закон). Документ набрав чинності 17 липня 2011 року.

Мета Закону - усунути правові прогалини у процедурі посвідчення права власності на землю та вирішити проблемні питання, що виникають у зв’язку з практичною реалізацією положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо документів, що посвідчують право на земельну ділянку, а також порядку поділу та об'єднання земельних ділянок».

Удосконалення процедури посвідчення права власності на землю передбачає наступне: відмітки про перехід права власності на державних актах у разі отримання земельної ділянки у спадщину декількома спадкоємцями; відмітки про перехід права власності на державних актах; оформлення права власності на земельну ділянку її набувачем (новим власником); проставлення відмітки про перехід права власності на земельну ділянку державним нотаріусом відповідного державного нотаріального архіву; встановлення строку видачі державного акта на право власності на земельну ділянку та відповідальності за порушення цього строку.

Цей закон вносить відповідні зміни до Земельного кодексу України та Кодексу про адміністративні правопорушення.

Так, законодавець встановлює відповідальність за порушення посадовими особами терміну видачі державного акта на право власності на земельну ділянку у вигляді штрафу від 20 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 340 до 850 гривень.

Крім цього, якщо зазначене вище адміністративне правопорушення повториться протягом року, то з винних посадових осіб буде стягуватися штраф у розмірі від 50 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 850 до 3 400 гривень.

Законом встановлено, що в ситуації, якщо земельну ділянку отримують у спадок декілька спадкоємців і всі вони отримують свідоцтво про право на спадщину - то посадовій особі потрібно видавати на кожного спадкоємця окремий державний акт на землю.

Ст. 126 Земельного кодексу України доповнено другим абзацом: «У разі набуття права власності на земельну ділянку кількома набувачами або у разі відсутності на відповідному державному акті місця для проставлення відмітки про перехід права власності на земельну ділянку набувачеві або відчужувачеві земельної ділянки протягом 30 календарних днів з дня подання ним до органу, який здійснює видачу зазначеного акта, документів, передбачених законодавством, видається державний акт на право власності на земельну ділянку».

Законом внесені також інші зміни до законодавства України.

Уряд ухвалив план земельної реформи

Кабінет Міністрів України затвердив план дій з проведення земельної реформи та створення прозорого ринку земель сільськогосподарського призначення. Розпорядженням Уряду визначені терміни розробки низки законопроектів, проектів постанов тощо. Зокрема, згідно з документом законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення процедури встановлення меж населених пунктів» повинен бути розроблений і поданий на розгляд Уряду у жовтні-листопаді цього року; “Про затвердження Загальнодержавної цільової програми розвитку земельних відносин в Україні на період до 2020 року” - у лютому 2012 року; “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відміни безоплатної приватизації земельних ділянок” - у серпні 2012 року. Також Уряд зобов’язав Мінагрополітики та Держземагентство забезпечити у цьому та наступному роках проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи серед населення щодо розвитку земельних відносин

(З розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1072-р “Про затвердження плану дій з проведення земельної реформи та створення прозорого ринку земель сільськогосподарського призначення” можна ознайомитися у розділі “Земельне законодавство” – “Розпорядження”).