Початок літа відзначиться набранням чинності нового масштабного документа — Митного кодексу України, ухвалений Верховної Радою України 13.03.2012 р.

Назустріч підприємцеві

На відміну від свого попередника, новий Митний кодекс зібрав усі норми, які раніше були в різних законах і підзаконних актах, що має призвести до мінімізації кількості постанов Кабінету Міністрів України і наказів Державної митної служби України, інших центральних органів виконавчої влади, які мають повноваження регулювати ці правовідносини.

Серед позитивних нововведень — скорочення часу митного оформлення однієї імпортно-експортної операції з 24 годин до 4.

Згідно з нормами ст. 247 нового нормативного акту, митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється у будь-якому митному органі, тобто підприємець більше не чекатиме погодження місця проведення митного оформлення між митницею, у яку він звернувся для оформлення, і митницею, у якій він перебуває на обліку.

Новий Митний кодекс надає можливість підприємцю на свій розсуд задекларувати всі товари за одним товарним кодом з найбільшою ставкою мита, не витрачаючи часу на проведення класифікації великої кількості різних найменувань товарів.

Оскільки новий Митний кодекс встановлює чіткі терміни транзитних перевезень залежно від виду транспорту, підприємець може підрахувати, скільки часу знадобиться на доставку товарів. Крім того, в новий документ додали розділ, що регулює нарахування митних платежів: підприємець зможе підрахувати, які податки необхідно буде сплатити під час переміщення товарів через митний кордон, з'ясувати, які існують пільги та звільнення від оподаткування товарів згідно з тим або іншим митним режимом.

Новий Митний кодекс дозволяє суб’єктам зовнішньоекономічної діяльності у всіх митних режимах використовувати електронне декларування.

Чимало уваги новий Митний кодекс приділив зберіганню товару в режимі митного складу, багато норм з'явилися в українському законодавстві вперше, наприклад, допускається передання права власності на іноземні товари, розташовані в митний режим митного складу. У разі розміщення товарів, що зберігаються на митному складі в митному режимі митного складу, в інший митний режим митний орган встановлює строк для вивозу зазначених товарів з митного складу, який не може бути менше п'яти робочих днів (раніше жодних термінів не надавали взагалі). Визначено вичерпний перелік документів, які повинні надаватися митному органу під час розміщення товарів у митний режим митного складу: митна декларація, товарно-транспортний документ на перевезення і рахунок (інвойс) або інший документ, який визначає вартість товару. Вимагати надання інших документів, не передбачених кодексом, заборонено. Товари, що ввозять на митну територію України і розміщують на митних складах у пунктах пропуску через державний кордон України, поміщають в режим митного складу на підставі електронного повідомлення особи, що містить митний склад, із зазначенням кількості та опису товарів, підписаного електронним цифровим підписом. Розміщення товарів на митному складі дозволу митного органу не потребує.

Митний кодекс і громадяни

Почнемо з того, що новий Митний кодекс визначив вичерпний перелік товарів, які можуть бути особистими речами громадян, а саме:

 • товари особистої гігієни та індивідуальні косметичні засоби у кількості, що забезпечує потреби однієї особи на період поїздки;
 • одяг, білизна, взуття, що мають особистий характер, призначені виключно для власного користування і мають ознаки таких, які були у використанні;
 • особисті прикраси, зокрема з коштовних металів і каміння, що мають ознаки таких, що були у використанні;
 • один фотоапарат, одна кіно- та відеокамера разом з обґрунтованою кількістю фото-, відео- та кіноплівок і додаткового обладнання;
 • один переносний проектор і аксесуари до нього разом з обґрунтованою кількістю діапозитивів і/або кіноплівок;
 • бінокль;
 • один переносний звуковідтворювальний пристрій (магнітофон, диктофон, програвач компакт-дисків тощо) з обґрунтованою кількістю платівок, дисків;
 • стільникові (мобільні) телефони — не більше двох, пейджери;
 • один переносний телевізор;
 • переносні персональні комп'ютери — не більше двох, периферійне обладнання до них; флеш-карти — не більше трьох;
 • калькулятори, електронні книжки — не більше двох;
 • індивідуальні вироби медичного призначення для забезпечення життєдіяльності людини та контролю за його станом з ознаками тих, що були у використанні;
 • звичайні і/або прогулянкові візки для дітей, що відповідає кількості дітей, які перетинають кордон разом із громадянином, а в разі відсутності дітей — не більше одного;
 • 0,5 л туалетної води і/або 100 г парфумів;
 • спортивне спорядження — велосипед, риболовецька вудка, комплект альпіністського спорядження, комплект спорядження для підводного плавання, комплект лиж, комплект тенісних ракеток, дошка для серфінгу тощо, призначені для використання однією особою;

Ми розказали лише про деякі позиції Митного кодексу, повний перелік можна знайти у ст. 370. Ви не знайдете у списку планшетних комп'ютерів, ноутбуків, GPS-навігаторів, можливо, вони будуть внесені в перелік у майбутньому.

У новому Митному кодексі визначено, що товари, сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент у 10000 євро, не підлягають письмовому декларуванню за вивезенні (пересиланні) громадянами за межі митної території України. Товари (крім підакцизних), що ввозять громадяни на митну територію України у ручній поклажі та/або в супроводжуваному багажі, сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент у 1000 євро та загальна вага яких не перевищує 50 кг, не підлягають письмовому декларуванню та не є об'єктом оподаткування податковими платежами. Для товарів, що ввозять громадяни на митну територію України у ручній поклажі та/або в супроводжуваному багажі фактурною вартістю, що не перевищує 10000 євро, встановлена єдина ставка мита у 10%.

Митний кодекс визначив вичерпний перелік товарів, які за ввезенні (пересиланні) на митну територію України громадянами звільняються від стягнення мита. Наведемо деякі позиції з цього переліку (повний список міститься в ст. 374 Митного кодексу):

 • особисті речі, про які ми говорили вище;
 • товари, призначені для забезпечення звичайних щоденних потреб громадян і початкового облаштування, які ввозяться (пересилаються) громадянами в зв'язку з переселенням на постійне місце проживання в Україну протягом шести місяців з дня видачі документа, що підтверджує право громадянина на постійне проживання в Україні, за умови документального підтвердження того, що до дня видачі цього документа громадянин мешкав на території країни, з якої він прибув, не менше трьох років, зокрема транспортні засоби особистого користування в кількості однієї одиниці на кожного громадянина, який досяг 18-річного віку за умови документального підтвердження того, що до дня видачі документа на право постійного проживання в Україні громадянин був власником такого транспортного засобу не менше одного року;
 • товари, які належать громадянам та переміщуються транзитом через територію України;
 • товари, що входять до складу спадщини за законом, відкритої за межами України на користь резидента, у разі підтвердження її складу органами, що здійснюють нотаріальні дії у країні її відкриття.
 • товари, отримані громадянами-резидентами у вигляді нагород і призів на міжнародних змаганнях, конкурсах за межами території України за умови документального підтвердження факту нагородження нотаріальними органами відповідної країни.

Хатні тварини, яких ввозять громадяни на митну територію України, підлягають письмовому декларуванню та застосуванню до них методів контролю, визначених законом.

Ввезення на територію України алкогольних напоїв і тютюнових виробів громадянами, які не досягли 18-річного віку, не допускається. Громадяни, які досягли 18-річного віку, можуть ввозити алкогольні напої і тютюнові вироби ручної поклажі або в супроводжуваному багажі без сплати митних зборів і без письмового декларування в такій кількості з розрахунку на одну особу:

 • 200 сигарет або 50 сигар або 250 г тютюну, або ці товари в наборі до 250 г;
 • 5 л пива, 2 л вина, 1 л міцних (з вмістом спирту більше 22%) алкогольних напоїв.

Загалом новий Митний кодекс показав позитивні зміни щодо питань перетину кордону громадянами України та здійснення зовнішньоекономічних відносин. Однак більш ґрунтовні висновки можна буде зробити, коли нормативний акт почне активно застосовуватися.