ВСП "Сумський фаховий коледж СНАУ"
ВСП "Сумський фаховий коледж СНАУ"

Ненормативна лексика в сучасному середовищі

04 березня 2023


В навчальних закладах України постійно проводяться виховні години зі студентами на різну тематику. Саме сьогодні 27.02.2023 року була проведена виховна година  для студентів 121 групи Обліково-фінансового відділення ВСП «Сумський фаховий коледж СНАУ» на тему «Ненормативна лексика в сучасному середовищі».

         Ще років 20 тому я ніколи не чула в людних місцях стільки лайки, як нині. Нецензурщина і блатний жаргон стали звичним явищем у нашому повсякденні, неначе частина населення забула нормальну людську мову. Розмовляють матом усюди: на вулиці, на виробництві, в установах, на ринках, у місцях відпочинку, у себе вдома… Лаються і жінки, і чоловіки, молодь та підлітки (дівчата не виняток). Інколи матюки можна почути й від маленьких дітей, що найбільше вражає, бо ж вони ще не розуміють, що то погані слова і яке їхнє значення, але із захопленням копіюють дорослих. Буває, в транспорті чи на вулиці в діалозі деяких співбесідників лише зрідка проскакують слова з літературної мови (очевидно, для зв’язки слів у реченні), а від решти просто вуха в’януть.

       Використання ненормативної лексики характерне для людей, які мають низький рівень культури або яскраво виражений негативізм щодо навколишнього світу.

стат

Варто зазначити, що нецензурна лексика вже проникла у підсвідомість кожного з нас. Якщо постійно навкруги чуєш ці слова, то настане момент, коли ти, сам того не розуміючи, також станеш вживати матюки в мовленні. Насправді це досить складний психологічний процес. «Ми часом і не помічаємо, що нам не вистачає слів, аби виразити свої емоції, і ми змушені переходити на лайку. Особливо у стресових ситуаціях ми заповнюємо ненормативною лексикою свої інтелектуальні прогалини. Лайка служить зв’язкою для побудови речень. І це неправильно.

«Варто навчитися себе контролювати», — наголошує психолог Наталія Вовк