28 жовтня 2020
В умовах, коли освіта перейшла в онлайн, студентам особливо важливо ділитись своїми думками та почуттями щодо ситуації. Багато молодих людей, як і дорослі, почуваються дезорієнтовано у зв’язку з новим коронавірусом, Covid-19, та несподіваними змінами, котрі пандемія принесла в наші життя.
Завдання дорослих – надати молодим людям простір підтримки, в якому вони можуть ділитися своїми думками та почуттями. Навіть, якщо цей простір буде віртуальним.
Експерти з відновних практик для закладів освіти, з проекту «Мирна школа», пропонують керівництво для освітян щодо того, як організувати простір для такої розмови.
Нижче наведено перелік базових рекомендацій для підтримки студентів онлайн чи особисто з приводу їх переживань щодо того, що відбувається.
Всі думають про коронавірус, незалежно від того, говоримо ми про це чи ні. Ви, доросла людина, створіть простір підтримки, в якому можна долати нові виклики конструктивно, це може стати гарним прикладом та підсилити спільноту групи, навіть у віртуальному просторі. Якщо цього не зробити, ці проблеми можуть стати потужними відволікаючими факторами.
Коли трапляється щось, що засмучує, бентежить або лякає, коли з’являється невпевненість, потрясіння та стрес,студенти мають знати, що дорослі в їхньому житті присутні, доступні та готові надати точну інформацію та доцільну підтримку. Доступність передбачає ваш відгук, коли до вас звертаються з запитом щодо вашої уваги. Ваша заспокійлива присутність в морі безладу може допомогти дітям заспокоїтися та зібратися з думками. Навіть 5-10 хвилин повноцінної концентрації на історії іншої людини може суттєво допомогти.
Зараз час сильного стресу як для дорослих, так і для студентів. Поміркуйте про те, яких додаткових заходів ви можете вжити щоб не лише підтримувати фізичну безпеку для себе та людей навколо, але і для того, щоб мати підтримку та простір, що необхідні вам для того, щоб бути доступними для учнів. Робіть віртуальні зустрічі як з колегами, так і зі студентами. Не тільки для того, щоб поспілкуватися про роботу, але й щоб поділитися своїми думками та почуттям в цей непростий час. Як і нашим студентам, нам також важливо бути почутими, визнаними, відчувати зв’язок та підтримку.
Перед переключенням на академічне навчання, звіряйтесь зі студентами щодо їх стану та почуттів. Наприклад, спитайте у них, як справи чи як їм вдалось відпочити на вихідних тощо. Приділіть трохи часу живому спілкуванню, що допоможе відновити ваш зв’язок за умов дистанціювання. Закриття закладу освіти та дистанційне навчання привносять зміни і потрясіння в їх життя. Страх та невпевненість щодо ситуації можуть спричинити неспокій, стрес та страждання серед студентів та членів їх родини. Для сімей, що ледь зводили кінці з кінцями до цього, дана ситуація може бути додатковим подразником, який буде важко психологічно та емоційно подолати.
Пам’ятайте також про те, що для деяких студентів коледж був єдиним місцем в їхньому житті, де була певна структура, наявні дорослі, що турбуються про них та раді їх бачити. Пошук способів створити подібний простір онлайн буде важливим для них в дні карантину.
Коли студенти стурбовані або засмучені, для них важливо знати, що вони не самотні. Почуття зв’язку та підтримки часто є більш заспокійливим, ніж детальне пояснення того, що відбувається. Наприклад, це можна зробити завдяки таким питанням:
Визнавайте почуття та думки студентів. Для них важливо знати, що їх чують, особливо в складні часи. Коли ми слухаємо, перефразовуємо та визнаємо почуття та думки учнів це дозволяє їм краще зрозуміти себе, вийти за рамки сильних почуттів та краще розуміти ситуацію щодо коронавірусу і шляхи відповіді на неї.
Дайте зрозуміти, що вони не самотні в своїх почуттях. Багато хто почувається зараз наляканим, розгубленим та стривоженим. переживати сильні почуття в ситуації невизначеності та кризи – це нормально. Показуйте приклад, та діліться своїми власними почуттями та переживаннями з цього приводу. Говорячи про це, ви допоможете студентам відчути, що вони не самі в цьому.
В ці часи невпевненості та тривоги особливо важливо мати структуру. Це так само працює для віртуального простору, як і для реального життя. Створіть розклад, старайтеся дотримуватися його та застосуйте правила класної кімнати до навчання онлайн. Це дозволяє почуватися більш комфортно та впевнено в нестабільні часи.
Дистанційна освіта є новим досвідом для багатьох з нас, проте в вашій групі скоріш за все є студенти, які проводили багато часу в інших віртуальних спільнотах. Зверніться до їх онлайн досвіду та мудрості щодо того, яким чином інформація, запитання, думки, переживання та почуття можуть бути висловлені онлайн.
Поговоріть зі студентами про дезінформацію, упередженість та забобони, які можуть призвести до негативних реакцій на певні групи людей. Деякі студенти говоритимуть про себе та свої переживання. Іншим це зробити складно.
Це особливо стосується тих, хто, як ви знаєте, є найбільш вразливим. Подумайте про студентів, що мають складнощі вдома або є інтровертами і відчувають себе невпевнено для того, щоб ділитися своїми думками та почуттями.
Світ – це складне місце, і інструменти, котрі ми використовуємо для його пізнання, мають охоплювати цю складність, а не ігнорувати її. Завжди зупиняйте неприємну або упереджену поведінку. Навіть коли ми не знаємо, що саме сказати, важливо завжди зупиняти студентів, що спілкуються недоброзичливо та упереджено, роз’яснюючи, чому їх зупинили. За необхідності, допоможіть перефразувати думку так, щоб вона не містила упередження, оцінки чи образи. Важливо відразу проговорювати подібні моменти. Скажіть щось, що допоможе зрозуміти, що подібна поведінка є неприпустимою. Подумайте заздалегідь, що ви можете сказати в подібному випадку, щоб не розгубитися в процесі.
Пам’ятайте: наша присутність в моменті, терплячість та бажання уважно слухати одне одного допоможуть нам разом створити турботливу спільноту, що може підтримувати всіх нас в непрості часи, використовуючи спільну силу та стійкість.
Поділіться базовими фактами із учнями, якщо відчуваєте потребу в цій інформації. Будьте чесними, пояснюючи потребу в соціальній дистанції та онлайн навчанні. Визнайте наслідки пандемії для найбільш вразливих студентів та їх сімей, що пов’язані із здоров’ям, втратою робочих місць та розподілом домашніх обов’язків.
Переконайтеся, що ви також готові зіткнутися з впливом вірусу. Дослідіть інформацію щодо коронавірусу Covid-19 та майте на увазі, що його дослідження ще триває. Також будьте в курсі основних міфів пов’язаних з коронавірусом та шляхом їх поширення через медіа, щоб мати можливість їх спростувати. Якщо у вас немає готових відповідей на всі питання, пам’ятайте, що це нормально. Події розгортаються дуже швидко і визнання того, що ми не маємо всіх відповідей в даній ситуації, лише показує, що ми люди. Це дає нам простір для помилок, навчання та взаємодії в новий спосіб.
При розробці керівництва використані матеріали, підготовлені Morning Side Center for TeachingSocialResponsibility www.morningsidecenter.org