ВСП "Сумський фаховий коледж СНАУ"
ВСП "Сумський фаховий коледж СНАУ"

Порадник першокурсника

Вступивши на перший курс будь-якого закладу освіти, людина потрапляє в зовсім нове середовище, в якому потрібно адаптуватися буквально з перших днів навчання. Зазвичай студентські роки – це найяскравіші моменти в житті людини. Тому дуже важливо з перших днів навчання розпочати жити в потрібному ритмі,

Поради для швидкої орієнтації в перші дні навчання

 • Візьміть собі за правило приходити на заняття на 10-15 хв раніше, щоб без зайвого хвилювання знайти потрібну аудиторію.
 • Одразу знайдіть та запам’ятайте розклад занять вашої групи. Розклад може змінюватися, тому частіше зазирайте у нього.
 • Ознайомтеся з усіма підрозділами навчального закладу, які можуть знадобитися: кафедри, аудиторії, бібліотека, актова та спортивна зали, комп’ютерні класи, медпункт, їдальня тощо. Дізнайтеся години їхньої роботи.
 • Дізнайтеся й запишіть прізвища та імена ваших викладачів, куратора вашої групи, одногрупників, їхні домашні й мобільні телефони, адреси електронної пошти, особливо старости групи.
 • Якомога швидше навчіться конспектувати лекції. Придбайте достатню кількість зошитів. Помиляється той студент, який пише всі конспекти в одному зошиті – готуватися до іспитів буде складно. Головне, щоб у вас завжди лежали «запасні» 1-2 ручки, також зручно мати при собі ручку червоного або іншого кольору – з їх допомогою ви зможете підкреслювати найважливіші визначення, ставити позначки на полях, виділяти нові терміни тощо.
 • Обов’язково запишіть ці дані у відповідному зошиті: прізвище, ім’я та по батькові викладача, який веде певний предмет, дні та години, коли викладач буває на роботі. Коли настане час здавати реферати й курсові, ця інформація буде дуже цінною.
 • Налаштуйтеся на те, що підготовка до сесії починається… з першого заняття. На семінарах ведіть себе активно – виступайте з доповненнями, уточненнями, ставте запитання.
 • Радійте! Студентське життя буває один раз у житті. Воно неповторне! Беріть активну участь у громадському житті групи й коледжу. Крім того, запишіться до гуртка, який Вам до душі: танцювального, вокального, спортивного тощо. Студентські роки минають швидко, потурбуйтесь про те, щоб Вам було що згадати.

Найголовніша порада студентству – залишатися собою в будь-яких ситуаціях, навіть найкритичніших. Світ не без добрих людей, і завжди можна знайти людину, яка допоможе мудрою порадою. У нашому навчальному закладі є психологічна служба, фахівці якої завжди прийдуть вам на допомогу у важкій ситуації.

Як успішно здати сесію


Сесія – непростий час навіть для самих старанних студентів.

Що робити, якщо хвилювання на іспиті заважає зосередитися? Як потрапити в розряд щасливців, які ходять на сесію як на свято?

Звичайно, найбільшої впевненості на іспиті додає знання предмету, однак існує кілька важливих правил, які допоможуть якнайкраще підготуватись до сесії.

По-перше, потрібно грамотно розподілити сили. Проаналізувати свій розклад: який іспит складніше, який простіше.

Друге важливе правило – повноцінне харчування. Їжа повинна бути багата на білок – сир, сметана, яйця, м’ясо, бобові тощо. Він слугує будівельним матеріалом для організму та насичує головний мозок, що полегшує сприймання та запам’ятовування інформації. Перед самим іспитом можна з’їсти небагато шоколаду – це допоможе сконцентруватися на завданні.

Третє правило успішної підготовки до сесії – облаштування робочого місця. Необхідно прибрати усі зайві речі, зручно розмістити потрібні підручники, зошити, ручки тощо.

Четвертою необхідною умовою є мотивація, чим вона сильніша – тим легше підготуватися до сесії. Визначте для себе цілі підготовки, напишіть, намалюйте, роздрукуйте мотиватори. Такі цілі, як «не розчарувати батьків» чи «не вилетіти з коледжу», працюють погано. Вибирайте мотивацію, яка стосується аспектів самореалізації, майбутніх професійних досягнень.

П’ята умова – послідовне засвоєння матеріалу. Уникайте зубріння. Механічно завчений текст має властивість безповоротно випаровуватися з пам’яті на іспиті. А щоб цього не сталося, знання треба систематизувати. Вивчаючи матеріал з того чи іншого екзаменаційного питання, постарайтеся запам’ятати найголовніше. Ця інформація в подальшому послужить своєрідним маячком. Якщо згадали ключовий факт, формулу, дату, то неодмінно прийде на розум ще що-небудь з того, що читали з даної теми.

За кілька днів до іспиту обов’язково «програйте» ситуацію: уявіть у всіх деталях екзамен, свою відповідь. Можна прорепетирувати як ви тягнете квиток, сідаєте і готуєтеся.

Перед самим іспитом важливо добре виспатись, щоб мозок працював на повну силу. Ну і, звичайно, успіх неможливий без впевненості в собі, будьте спокійними та рішучими.

Про лекції


Безпосереднє спілкування з викладачем, можливість дізнатися про останні досягнення науки, отримувати відповіді на запитання «тут і зараз» – для цього необхідно ходити на лекції.

Вчимося слухати викладача

 • Упорядкуйте робоче місце – нехай ніщо не відволікає вашу увагу.
 • Підготуйтеся до сприйняття матеріалу, сядьте у зручну позу. Пам’ятайте: коли розслаблене тіло, розслаблена й увага.
 • Обміркуйте тему лекції. Вивчіть план лекції.
 • Зверніть увагу на інтонацію подання матеріалу викладачем, стежте за повторами з його розповіді – так викладач виділяє основні думки.
 • Намагайтеся уявити те, що почули.
 • Зіставте почуте із засвоєними знаннями.
 • Обов’язково намагайтеся виділити основні думки, засади.
 • Найкращий спосіб зберегти інформацію – записати її. Вчимося вести записи з голосу.
 • Не починайте записувати матеріал з перших слів викладача, спочатку вислухайте думку до кінця та зрозумійте її.
 • Починайте запис від того моменту, коли викладач закінчує виклад однієї думки й починає її коментувати.
 • Не намагайтеся записати матеріал дослівно (при цьому губиться основна думка, такий запис робити важко); відкидайте другорядні слова, без яких головна думка матеріалу не змінюється.
 • Скорочуйте слова, деякі можна замінити опорними значками, умовними позначеннями. Після скорочення залишайте місце, щоб закінчити запис удома.
 • Намагайтеся писати швидко.
 • Якщо в лекції є незрозумілі місця – залиште місце в зошиті, після заняття запитайте у викладача й запишіть.
 • Виконуйте загальні правила ведення конспекту.