ВСП "Сумський фаховий коледж СНАУ"
ВСП "Сумський фаховий коледж СНАУ"

Притчі

11 травня 2022


«Юнак з кепським характером»

   Жив-був хлопчик з важким характером. Його батько дав йому мішечок з цвяхами і сказав забивати по цвяху в садову огорожу щоразу, коли він буде втрачати терпіння і з кимось сваритися. У перший день хлопчик забив 33 цвяхи. Протягом наступних тижнів він намагався стримуватися, і кількість забитих цвяхів зменшувалася з кожним днем. Виявилося, що стримуватися легше, ніж забивати цвяхи … Нарешті настав день, коли хлопчик не забив в огорожу жодного цвяха. І він пішов до свого батька, і радо сповістив це. Тоді, мудрий батько, сказав сину витягати по одному цвяху з огорожі за кожний день, в який він не втратить терпіння. Дні йшли за днями, і нарешті хлопчик зміг сказати батькові, що він витягнув з огорожі всі цвяхи. Батько привів сина до огорожі і сказав: «Сину мій, ти добре поводився, але подивися на ці дірки в огорожі. Вона більше ніколи не буде такою, як раніше. Коли ти з кимось сваришся і говориш речі, які можуть зробити боляче, ти наносиш співбесідникові рану на зразок цієї. Неважливо, скільки разів ти будеш просити прощення, рана залишиться. Душевна рана приносить болю значно більше, як тілесна. Іноді, як ота в огорожі дірка — не заживає.

“Справжня вартість”

“Справжня вартість”

Одного дня до Майстра прийшов молодий чоловік і сказав:                                    

— Я прийшов до тебе, тому що відчуваю себе таким жалюгідним і нікчемним, що мені не хочеться жити. Всі довкола твердять, що я невдаха, розтяпа і ідіот. Прошу тебе, Майстре, допоможи мені! Майстер, мигцем поглянувши на хлопця, квапливо відповів:                                                                               — Вибач, але я зараз дуже зайнятий і ніяк не можу тобі допомогти. Мені потрібно терміново улагодити одну дуже важливу справу, — і, трохи подумавши, додав: — Але якщо ти погодишся допомогти мені в моїй справі, то я із задоволенням допоможу тобі в твоїй.                                                     — С… із задоволенням, Майстре, — пробурмотів той, з гіркотою відзначивши, що його в черговий раз відсовують на другий план.                                                                                                      

— Добре, — сказав Майстер і зняв зі свого лівого мізинця невелике кільце з красивим каменем.            — Візьми коня і скачи на ринкову площу! Мені потрібно терміново продати це кільце, щоб віддати борг. Постарайся узяти за нього більше і у жодному випадку не погоджуйся на ціну нижче за золоту монету! Скачи ж і повертайся якнайскоріше! Хлопець узяв кільце і поскакав. Приїхавши на ринкову площу, він став пропонувати кільце торговцям, і ті спочатку з цікавістю роздивлялися його товар. Але варто було їм почути про золоту монету, як вони тут же втрачали до кільця всякий інтерес. Одні відкрито сміялися йому в обличчя, інші просто відверталися, і лише один літній торговець люб’язно пояснив йому, що золота монета — це дуже висока ціна за таке кільце і що за нього можуть дати хіба що мідну монету, ну в крайньому випадку срібну. Почувши слова старого, молодий хлопчина дуже засмутився, адже він пам’ятав наказ Майстра у жодному випадку не опускати ціну нижче за золоту монету. Обійшовши весь ринок і запропонувавши кільце добрій сотні людей, хлопець знов осідлав коня і повернувся назад. Сильно пригнічений невдачею, він увійшов до Майстра.                                    — Майстер, я не зміг виконати твого доручення, — із сумом сказав він.

— В кращому разі я міг би виручити за кільце пару срібних монет, але ж ти не велів погоджуватися менше ніж на золоту! А стільки це кільце не коштує.  

— Ти щойно виголосив дуже важливі слова, сину! — відгукнувся Майстер.  

— Перш ніж намагатися продати кільце, непогано було б встановити його дійсну цінність! Ну а хто може зробити це краще, ніж ювелір? Скачи до ювеліра та запитай у нього, скільки він запропонує нам за кільце. Лише, щоб він тобі не відповів, не продавай кільце, а повертайся до мене. Хлопець знову схопився на коня і відправився до ювеліра. Ювелір довго розглядав кільце через лупу, потім зважив його на маленьких вагах і, нарешті, звернувся до хлопця:                  

 — Передай Майстрові, що зараз я не можу дати йому більше п’ятдесяти восьми золотих монет. Але, якщо він дасть мені час, я куплю кільце за сімдесят, враховуючи терміновість операції.                           — Сімдесят монет?! — хлопець радісно засміявся, подякував ювеліру і щодуху помчав назад.                — Сідай сюди, — сказав Майстер, вислухавши жваву розповідь молодого хлопця. І знай, синку, що ти і є це саме кільце. Дорогоцінне і неповторне! І оцінити тебе може лише дійсний експерт. Так навіщо ж ти ходиш по базару, чекаючи, що це зробить перший зустрічний?

“Смуток”

— Багато років тому Диявол вирішив похвалитися і виставив на загальний огляд всі інструменти свого ремесла. Він акуратно склав їх в скляній вітрині і прикріпив до них ярлики, щоб всі знали, що це таке і яка вартість кожного з них. Що це була за колекція! Тут були і блискучий Кинджал Заздрості, і Молот Гніву, і Капкан Жадібності. На поличках були любовно розкладені всі знаряддя Страху, Гордині і Ненависті. Всі інструменти лежали на красивих подушечках і викликали захоплення кожного відвідувача Пекла. А на найдальшій полиці лежав маленький непоказний і досить пошарпаний дерев’яний клинок з ярликом «Смуток». На подив він коштував більше, ніж всі останні інструменти, разом узяті. На питання, чому Диявол так високо цінує цей предмет, той відповів: — Це єдиний інструмент в моєму арсеналі, на який я можу покластися, якщо всі інші виявляться безсилими, — і він з ніжністю погладив дерев’яний клинок. — Якщо мені удається вбити його в голову людини, він відкриває двері для всіх інших інструментів…

“Магазин бажань”

На задвірках Всесвіту знаходився один магазинчик. Вивіски на нім давно вже не було — її колись понесло ураганом, а нову господар не став прибивати, тому що кожен місцевий житель і так знав, що магазин продає бажання. Асортимент магазина був величезний, тут можна було купити практично все: величезні яхти, квартири, заміжжя, пост віце-президента корпорації, гроші, дітей, улюблену роботу, красиву фігуру, перемогу в конкурсі, великі машини, владу, успіх і багато що інше. Не продавалися лише життя і смерть — цим займався головний офіс, який знаходився в іншій Галактиці. Кожен, хто прийшов в магазин ( адже є і такі, що бажають, але жодного разу не зайшли в магазин, а залишилися сидіти удома і просто бажати) в першу чергу взнавав ціну свого бажання. Ціни були різні. Наприклад, улюблена робота коштувала відмови від стабільності і передбаченості, готовності самостійно планувати і структурувати своє життя, віра у власні сили і дозволи собі працювати там , де подобається, а не там, де треба. Влада коштувала трохи більше: треба було відмовитися від деяких своїх переконань, уміти всьому знаходити раціональне пояснення, уміти відмовляти іншим, знати собі ціну (і вона має бути досить високою), дозволяти собі говорити «Я», заявляти про себе, не дивлячись на схвалення або несхвалення тих, що оточують. Деякі ціни здавалися дивними — заміжжя можна було отримати практично дарма, а ось щасливе життя коштувало дорого: персональна відповідальність за власне щастя, уміння отримувати задоволення від життя, знання своїх бажань, відмова від прагнення відповідати таким, що оточує, уміння цінувати те, що є, дозвіл собі бути щасливим, усвідомлення власної цінності і значущості, відмова від бонусів «жертви», ризик втратити деяких друзів і знайомих. Не кожен, хто прийшов в магазин був готовий відразу купити бажання. Деякі, побачивши ціну, відразу розверталися і виходили. Інші довго стояли в задумливості, перераховуючи готівку і роздумуючи, де б дістати ще засобів. Хтось починав скаржитися на дуже високі ціни, просив знижку або цікавився распродажем. А були і такі, які діставали всі свої заощадження і отримували заповітне бажання, загорнуте в красивий папір, що шарудить. На щасливчиків заздрісно дивилися інші покупці, судячи про те, що, господар магазина — їхній знайомий, і бажання дісталося їм просто так, без жодних зусиль. Господареві магазина часто пропонували понизити ціни, щоб збільшити кількість покупців. Але він завжди відмовлявся, оскільки від цього страждала б і якість бажань. Коли у господаря запитували, чи не боїться він розоритися, то він гойдав головою і відповідав, що у всі часи знаходитимуться сміливці, готові ризикувати і міняти своє життя, відмовлятися від звичного і передбаченого життя, здатні повірити в себе, такі, що мають сили і засоби для того, щоб сплатити за  виконання своїх бажань. А на дверях магазина вже добру сотню років висіло оголошення: «Якщо твоє бажання не виконується — воно ще не оплачене”

“Кіт та миші”

У одному великому будинку жила мишача сім’я. Багато років миші жили щасливо і безтурботно, господарювали на кухні і з’їдали все, що могли знайти. Але в один зовсім не прекрасний день прийшла біда. Господарі втомилися від мишачих набігів і завели кота. Кіт хотів в що б те не стало довести, чого він коштує, і став ганяти мишей по всьому будинку — вгору, на горище, вниз, в підвал, і, до жаху мишей, навіть зловив і з’їв декілька їх родичів! Тоді одна з мишей скликала екстрену раду, щоб обговорити, як впоратися з ситуацією. Оскільки миші відрізнялися прекрасними творчими здібностями, вони влаштували «мозковий штурм» і придумали масу ідей, як позбавитися від кота: отруїти, застрелити, до смерті злякати і так далі. Нарешті, заговорила найрозумніша миша: — Чом би не прив’язати на шию котові дзвіночок? Тоді ми завжди чутимемо, де він, і встигнемо втекти і сховатися. Всі вирішили, що це дивна ідея, стали ляскати розумну мишу по спині і поздоровляти з таким творчим рішенням. Але раптом, в розпал цих поздоровлень, найменша мишка, яка сиділа в найтемнішому куточку і мовчала, встала і підняла лапку. — Можна питання? — боязко пропищала вона. — Звичайно, — сказав предводитель мишей, — запитуй. — Я думаю, що це прекрасна ідея і таке інше… І не хочу псувати вам задоволення, але… А хто з нас прив’язуватиме до кота дзвіночок? Мораль: Творчі ідеї прекрасні. Але лише якщо вони продумані до кінця.

“Вибір”                                                                                                                                                                

Велика взуттєва компанія відправила у відрядження до Африки продавця. Через тиждень він у телеграмі начальству написав такі слова:«Забирайте мене звідси. Немає жодних перспектив. Тут всі ходять босоніж!» Через деякий час компанія вирішила зробити ще одну спробу. Послали другого продавця.«Це велика удача! – Із захопленням написав другий, – Надсилайте все, що є, ринок практично не обмежений! Тут всі ходять босоніж!»                                                                               Мораль: речі самі по собі не бувають поганими чи хорошими. Їх робить такими наше ставлення.

“Майстерність”

Одного разу на одній з англійських фабрик вийшов з ладу паровий генератор. Яких тільки фахівців не запрошував фабрикант, але ніхто не зміг його полагодити. І ось одного разу прийшов незнайомий чоловік і сказав, що може полагодити генератор. Фабрикант здивувався, але вирішив дати майстру шанс.                                                                                                                      

Акуратно і методично той почав простукувати різні ділянки машини, уважно прислухаючись до звуків, які видавала металева поверхня. За десять хвилин він процокотів датчики тиску, термостати, підшипники і з’єднання, де, як він припускав, знаходиться пошкодження. Потім він підійшов до одного з колінчастих з’єднань і завдав несильний удар молотком. Ефект був миттєвим. Щось зрушилося, і паровий генератор заробив.                                       

Фабрикант довго дякував майстра і попросив його надіслати рахунок, де були б розписані всі види робіт. Ось що було написано в рахунку:За десять хвилин простукування – 1 фунт. За знання того, куди потрібно вдарити – 9999 фунтів. Разом: 10000 фунтів.                                                                               Мораль: професіоналізм – це не вміння вдарити, а вміння вдарити саме туди, куди потрібно.

      “Наша природа”

Одного разу скорпіон попросив черепаху перевезти його через річку. Черепаха відмовлялася, але скорпіон таки її вмовив. – Ну, добре, – погодилася черепаха, – тільки дай слово, що ти мене не вжалиш.                                                                                            

Скорпіон дав слово. Тоді черепаха посадила його на спину і попливла через річку. Скорпіон сидів смирно всю дорогу, але біля самого берега боляче ужалив черепаху.                                                             – Як тобі не соромно, скорпіон? Адже ти ж дав слово, – закричала черепаха.                                               – Ну і що? – Холоднокровно запитав черепаху скорпіон. 

– Скажи, чому ти, знаючи мою вдачу, погодилася везти мене через річку?                                                                                                                                                                                                                                             – Я завжди прагну допомогти кожному, така вже моя природа, – відповіла черепаха.                             – Твоя природа – допомагати всім, а моя – всіх жалити. Я зробив рівно те, що робив завжди!            Мораль: наближаючи до себе ненадійних і непорядних людей, не ображайтеся, коли вони вас підведуть. У них така природа. Якщо сумніваєтеся в людині – тримайтеся від неї подалі. Не пускайте її в своє життя.

“Лісоруби”

Завдання двох лісорубів, канадця і норвежця, було таке: повалити якомога більше дерев на своїй ділянці лісу. Часу давалося з восьмої години ранку до четвертої години вечора.
О восьмій ранку пролунав свисток і лісоруби зайняли свої позиції. Вони рубали дерево за деревом, поки канадець не підслухав, що норвежець зупинився. Зрозумівши, що це його шанс, канадець подвоїв зусилля. У 9:00 канадець почув, що норвежець знову взявся за роботу.

І знову вони працювали майже синхронно, як раптом без десяти десять канадець почув, що норвежець знову зупинився. І знову канадець взявся за роботу, бажаючи скористатися слабкістю конкурента. Так тривало цілий день. Щогодини норвежець зупинявся на десять хвилин, а канадець продовжував роботу без перерви.

Коли пролунав сигнал про закінчення змагань, рівно о четвертій годині дня, канадець був абсолютно впевнений, що приз у нього в кишені. Ви можете собі уявити, як він здивувався, дізнавшись, що програв!

– Як це вийшло? – Запитав він норвежця. – Щогодини я чув, як ти на десять хвилин припиняєш роботу. Як, хай тобі чорт, ти примудрився наробити більше деревини, ніж я?! Це неможливо.
– Насправді все дуже просто, – прямо відповів норвежець. – Щогодини я зупинявся на десять хвилин, щоб нагострити свою сокиру.                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Мораль: Кожен раз, коли ви зупиняєтеся і думаєте над важливими питаннями, ви точите свою «сокиру».                     

Твоя душа — мов гостра сокира. Не дозволяй, щоб вона затупилася. Щодня гостри її потроху.

  1. Затримайся на десять хвилин, аби послухати музику.
  2. Коли можеш, влаштовуй собі прогулянки.
  3. Щодня обнімай тих, кого любиш, і скажи кожному з них: «Ти мені дорогий».
  4. Святкуй річниці, дні народження, іменини і все, що собі пригадаєш.
  5. Будь люб’язним з усіма, а також зі своїми найближчими і з домашніми.
  6. Усміхайся.
  7. Молися.
  8. Допомагай тим, які тебе потребують.
  9. Зроби для себе щось приємне.

“Три сини”

Три жінки йшли до криниці по воду. На кам’я­ній лавці біля джерела сидів старий чоловік і при­слухався до їхньої розмови.
Кожна жінка вихваляла свого сина. Перша сказала: “Мій син такий бистрий та спритний, що ніхто не може з ним зрівнятися”. “А мій син, – промовила друга, – співає, як соловейко. Ніхто в світі не може похвалитися та­ким чудовим голосом”. “А ти що скажеш про свого сина?” – запитали третю жінку, яка нічого не говорила. “Не знаю, чи можу щось надзвичайного сказа­ти про свою дитину, – відповіла вона. – Він доб­рий хлопчик, як багато инших. Але нічим особли­вим не вирізняється…” Наповнивши дзбани, жінки вирушили додому. Пішов услід за ними і старець. Глеки були важкі, жінки аж угиналися, несучи їх на раменах. Тож вирішили перепочити. Аж ось до них підбігло троє хлопців. Один одра­зу почав маленьку виставу: став на руки і почав дриґати ногами, потім закрутив карколомні сальта. Жінки були в захопленні: “Який спритний!” Другий хлопчина заспівав якусь пісеньку. Го­лос він мав справді, як у соловейка. Жінки зворушено слухали: “Що за ангельський голос!” Третій хлопчина підійшов до матері, узяв у неї дзбан з водою, завдав собі на плече і поніс, йдучи поряд. Жінки запитали старця: “Що скажеш про на­ших синів?” “Про синів? – здивувався чоловік. – Я бачив лише одного сина”.

Знайдеться той, хто не згоден

Батько зі своїм сином і мулом в полуденну спеку подорожував по курних провулках міста. Батько сидів верхи на мулі, а син вів його за вуздечку.

– Бідний хлопчик, – сказав перехожий, – його маленькі ніжки ледь поспівають за мулом. Як ти можеш ліниво сидіти на мулі, коли бачиш, що хлопчисько зовсім вибився з сил?

Батько прийняв його слова близько до серця. Коли вони завернули за ріг, він зліз з мула і велів сину сісти на нього. Незабаром зустрівся їм інший чоловік. Гучним голосом він сказав:

– Як не соромно! Малий сидить верхи на мулі, як султан, а його бідний старий батько біжить слідом.Хлопчик дуже засмутився від цих слів і попросив батька сісти на мула позаду нього.

– Люди добрі, бачили ви щось подібне? – Заголосила жінка, що йшла їм на зустріч. – Так мучити тварину! У бідного мула вже провисла спина, а старий і молодий ледарі сидять на ньому, начебто він диван, бідна істота!

Не кажучи ні слова батько і син, осоромлені, злізли з мула. Щойно вони зробили кілька кроків, як зустрівся їм старий дід і почав насміхатися з них: – Чого це ваш мул нічого не робить, не приносить ніякої користі і навіть не везе когось з вас на собі?

Батько сунув мулу повну пригорщу соломи і поклав руку на плече сина. – Що б ми не робили, – сказав він, – обов’язково знайдеться хтось, хто з нами буде не згодний. Я думаю, ми самі повинні вирішувати, що нам робити

Нічого такого, що було б неправдою


Одного разу сліпий чоловік сидів на сходинках однієї будівлі з капелюхом біля його ніг і табличкою з написом: «Я сліпий, будь ласка, допоможіть». Одна людина проходила повз і зупинилася. Він побачив інваліда, у якого було всього лише кілька монет у його капелюсі. Він кинув йому пару монет і без його дозволу написав нові слова на табличці. Він залишив її сліпій людині і пішов.
 До кінця дня він повернувся і побачив, що капелюх сповнений монет. Сліпий упізнав його по кроках і запитав, чи не він  той чоловік, що переписав табличку. Сліпий також хотів довідатися,що саме він написав. Той відповів:
– Нічого такого, що було б неправдою. Я просто написав її трохи по-іншому.
Він посміхнувся і пішов.
Нова напис на табличці була така: «Зараз весна, але я не можу її побачити».

Врятувати одну зірку

Людина йшла берегом і раптом побачив хлопчика, який піднімав щось з піску і кидав в море. Чоловік підійшов ближче і побачив, що хлопчик піднімає з піску морські зірки. Вони оточували його з усіх сторін. Здавалося, на піску – мільйони морських зірок, берег був буквально усіяний ними на багато кілометрів.
– Навіщо ти кидаєш ці морські зірки у воду? – Запитав чоловік, підходячи ближче.
– Якщо вони залишаться на березі до завтрашнього ранку, коли почнеться відлив, то загинуть, – відповів хлопчик, не припиняючи свого заняття.
– Але це просто нерозумно! – Закричав чоловік. – Озирнись! Тут мільйони морських зірок, берег просто всіяний ними. Твої спроби нічого не змінять!
Хлопчик підняв наступну морську зірку, на мить задумався, кинув її в море і сказав:
– Ні, мої спроби змінять дуже багато … для цієї зірки.

     Той, хто чекає можливості зробити відразу багато хорошого, ніколи нічого не зробить. Життя складається з дрібниць. Дуже рідко з’являється можливість зробити відразу дуже багато чого.Істинна велич полягає в тому, щоб бути великим у дрібницях.

Тисяча дзеркал

Багато сотень років тому одна собака відвідала індійський храм, в якому була тисяча дзеркал. Вона дісталася до храму. Подорож до нього тривала багато тижнів. Піднялася сходами храму, увійшла в нього і опинилася в святилищі, прикрашеному тисячами дзеркал. Озирнувшись довкола, собака побачила в дзеркалах тисячу собак і, злякавшись, вищирила зуби.
  Підібгавши хвіст, вона вискочила з храму, впевнена в тому, що світ є скопищем злих собак. З тих пір собака більше ніколи не переступала поріг цього храму.
    Через місяць до храму з тисячею дзеркал прийшла інша собака. Вона також піднялася сходами храму, увійшла в нього і, глянувши в дзеркало, побачив тисячі доброзичливих і миролюбно налаштованих собак. Вона покинула храм з упевненістю, що світ сповнений доброзичливих собак.

Добро і зло

Один старий і мудрий чоловік якось сказав своєму учневі: Роздивися кімнату, де ми сидимо, і спробуй запам’ятати речі коричневого кольору.

У кімнаті було повно всього коричневого, і учень швидко впорався з завданням. Але мудрець далі запитував його: 
– Заплющ очі і перелічи всі речі синього кольору!
Учень розгубився і обурився:
– Я не помітив нічого синього, бо ж запам’ятовував, як ви наказали, тільки речі коричневого кольору!
На що мудрий чоловік відповів йому:
– Розплющ очі і озирнися – у кімнаті повно синіх речей.
І то була щира правда.
Опісля мудрець заговорив знову:
– Цим прикладом я хотів тобі показати правду життя: якщо ти шукаєш в кімнаті речі тільки одного кольору, а в житті – тільки лихе, то будеш бачити тільки його, помічати виключно його, і тільки воно буде запам’ятовуватися тобі і впливати на твоє життя.
Якщо ти шукаєш лихе, то обов’язково його знайдеш і ніколи не помічатимеш нічого доброго

Про щастя

Три приятелі мріяли про щастя, кожен про своє. Але вони уявляли його по-різному. Перший думав, що щастя – це багатство, другому щастям видався талант, третій вважав, що щастя – це сім’я.
Минув час і перед смертною годиною зібралися друзі, щоб підсумувати своє життя.
Перший приятель зізнався, що здобув багатство, але щастя не відчув і помирає скнарою і людиноненависником.
Інший друг розповів, що знайшов свій талант, але щастя до нього не прийшло, і він іде з життя змучений самотністю. І тільки третій приятель сказав, що зміг здобути щастя,  бо іде з життя оточений коханими людьми, залишаючи на земля найцінніше – дітей та внуків.

Чотири головні речі у житті

    Жив собі багатий купець і було в нього чотири дружини.
Першу купець любив понад усе, одягав її у пречудові сукні і прикрашав коштовностями. Він піклувався про неї, милував і леліяв.
Дугу купець також сильно любив. Він невимовно нею гордився і при кожній нагоді старався показувати її друзям. Але завжди боявся, що колись вона піде від нього до когось іншого.
Третю дружину він теж любив. Вона була дуже дбайлива і терпляча і щоразу, коли в купця був клопіт, вдавався до неї по допомогу, і вона допомагала йому перебути важкі часи.
Четверта часто жертвувала собою заради його гаразд, але він не любив її і ледь приділяв їй увагу, хоча вона палко і віддано любила його.
    Одного разу купець зліг у ліжко від важкої недуги і невдовзі зрозумів, що кінець близько. І тоді він озирнувся на прожите життя і подумав: тепер у мене чотири дружини, а в мить смерті буду я цілком один. Ох, як же мені буде самотньо.
І тоді сказав купець улюбленій своїй дружині:
– Я любив тебе над усіх. Одягав тільки в найкраще і леліяв тебе. Тепер, коли я вмираю, чи не зостанешся ти зі мною, щоб я не був самотнім у тогосвітньому житті?
– Ніколи у світі, – відповіла перша дружина і, не сказавши більше ні слова, пішла.
Ця відповідь увігналася купцеві в саме серце як гострий ніж.
Засмучений купець звернувся до другої жінки:
– Я так сильно любив тебе все життя, піклувався про тебе, чи підеш ти за мною у годину смерти?
– Ні, – відповіла друга дружина, – життя таке чудове. Скоро ти помреш і я вийду за іншого, не ображайся на мене.
Від цих слів серце купця застогнало і похололо.
Опісля купець спитав третю жінку:
– Я завжди вдавався по твою поміч у важку хвилину і ти допомагала мені. Чи допоможеш мені тепер? Чи не покинеш мене?
– Мені дуже шкода, – відповіла вона, – але цього разу я не зможу тобі допомогти. Хіба проведу тебе до могили і поховаю як велить звичай.
Відповідь як блискавиця вразила купця і він зовсім похнюпився. І, раптом у тиші, пролунав голос:
– Я піду за тобою, я піду туди, куди підеш ти. Я ніколи не покину тебе.
Купець підніс голову і побачив четверту дружину. Вона була такою худою, такою тендітною, мабуть, від повсякденного недоїдання.
Глибоко засмучений купець сказав:
– Я мав би приділяти тобі більше уваги, коли ще міг. Я не мав рації, пробач мені.
   Насправді, ми усі маємо чотирьох дружин у житті. Перша – це наше тіло. Хай, як би ми не піклувалися про нього і не догоджали йому, воно покине нас у годину смерти Друга – це наше майно, стан і достатки. Після смерти це все неодмінно потрапить в інші руки. Третя – сім’я і друзі, хай які близькі були вони нам у житті, та зможуть лише бути поряд у мить смерти і провести нас в останню дорогу. Четверта – це те, чого ми не можемо побачити, це – душа. Ми часто нехтуємо її, женучись за матеріальними благами і мирськими втіхами, але вона, насправді, завжди і всюди залишається з нами, навіть після смерти. Може і справді: варто подбати про неї, поки ще не пізно.

Багач, мудрець і жупан

Якось один знатний чоловік звернувся до мудреця:

– Скажи, шановний, ти такий розумний, то чому ж ти не багатий?
На що мудрець, звернувшись до його жупана, розшитого золотом, відповів:
– Чи бачиш, шановний жупане, моє багатство всередині, а не зовні. Адже коли твій господар засинає, він не бере з собою ні тебе, ні своїх слуг, ні золота. І якщо йому присниться, що біжить за ним тигр, то йому доведеться у страху втікати від тигра, а не кликати на допомогу слуг. Уві сні його врятує від тигра лише вміння швидко бігати. Якщо ж йому присниться, що він замерзає в лютий мороз, – він буде трястися від холоду і не зможе взяти і накритися тобою, теплим жупаном. Його врятує від холоду лише вміння розпалювати вогонь.
СПРАВЖНЄ БАГАТСТВО – ЦЕ НАШІ ЗДІБНОСТІ! ВОНИ – ВСЕРЕДИНІ НАС, А ЗОВНІ – ТІЛЬКИ ЇХІЙ ПРОЯВ.
Багач, здивований тим, що мудрець розмовляє з його жупаном, а не з ним, вигукнув:
– Та ти божевільний! Як можна говорити з моїм жупаном і не бачити мене – його господаря!
На що мудрець, посміхнувшись, відказав:
– Ось так і більшість людей. Вони розмовляють з тілами і не бачать тих, хто є їхніми господарями

Пожертва

Одна молода хмаринка народилася над Середземним морем. Не встигла і вирости, як вітер прогнав її разом з усіма родичами геть у далеку Африку. Щойно вони прибули на континент, клімат змінився. Угорі палило сонце, а внизу переливалися золотом розпечені піски Сахари. Вітер вирішив погнати хмари далі у джунглі, тому що в пустелі дощі не падають. Але допитлива молода хмарка відстала від гурту, щоб оглянути велику пустелю.

Після довгої прогулянки хмарка помітила, що одна з дюн усміхається їй: золотокудра красуня відразу припала хмарці до серця. Хмара замислилася і широко усміхнулася:

– Якщо хочеш, я покроплю тебе дощем? Ти не повіриш, але я вже встигла полюбити тебе. Мені хотілося б залишитися тут назавжди.

– Коли я вперше побачила тебе в небі, то також полюбила тебе, – зізналася дюна. Але якщо ти перетвориш своє біляве волосся на дощ, то ти помреш…

– Любов ніколи не вмирає, – мовила хмарка і почала окроплювати дюну краплями дощу.

І так тривало доти, поки над дюною не з’явилася ніжна веселка. Наступного дня маленька дюна вкрилася квітами, і коли інші хмари пропливали над пустелею і бачили позеленілу дюну, вони думали, що то починається ліс і випадали дощем. Через 20 років маленька дюна перетворилася на прекрасний оазис, який під покровом дерев дарував відпочинок і затінок мандрівникам пустелі. І це тільки тому, що одного разу хмарка не злякалася віддати своє життя за любов.

Доброта

Вистромивши голову з гнізда орленя побачило силу силенну птахів, що літали внизу серед скель.
– Мамо, що це за птахи? – спитав він.
– Наші друзі, – відповіла орлиця синові, – орел живе самотньо – така його доля, але й він подеколи потребує товариства. Який же він тоді цар птахів? Усі , кого ти бачиш внизу, – наші вірні друзі.
Вдовольнившись поясненням матері орленя далі стежило за польотом птахів, віднині вважаючи їх вірними друзями. Раптом воно закричало.
– Ой-ой, вони украли в нас поживу!
– Заспокойся синку, нічого вони в нас не крали я сама пригостила їх. Запам’ятай раз і назавжди, що я скажу тобі тепер! Хай який буде голодний орел, він завжди мусить ділитися частиною здобичі з птахами, що живуть поблизу, на такій висоті, вони не можуть прогодувати себе, їм треба допомагати.
Кожен, хто бажає знайти собі вірних друзів, мусить бути добрим і терплячим, виявляючи повагу до чужих потреб. Шани і поваги досягають не силою, а великодушністю і готовністю поділитися з нужденними останнім шматком.

Правильний шлях

До відомого жонглера прийшов чоловік:
– Я хочу навчитися жонглювати як ви, – сказав він.
Жонглер дав йому три кульки:
– Основа нашої майстерності – каскад, підкидання трьох кульок. Приходьте, коли опануєте цей трюк.
Чоловік тренувався багато днів без успіху. Кульки падали. Розчарований він повернувся до майстра:
– Не виходить у мене нічого. Чому?
– Секрет не в тому, щоб уміло ловити кульки. Секрет у тому, щоб правильно їх підкидати, – відповів жонглер. – Думати треба, як кидати, а не як ловити. Навчіться правильного помаху рукою під час підкидання – і все вийде. А вміння ловити прийде само.
Коли ми беремося за якусь нову справу, найперша природна спонука – вибрати оптимальний шлях, щоб вирішити звичайні завдання. І такого «тактичного» мислення, здебільшого, цілком вистачає. Але подеколи буває так, що тільки правильно вибрана стратегія дає добрий результат. Успіх на довгій дистанції формується набагато раніше, ніж ми собі уявляємо.

Дорогою життя

Жив собі в селі старий чоловік. Він був дуже бідний, але навіть королі заздрили йому, тому що в нього був пречудовий білий кінь. Йому пропонували за коня нечувані гроші, але чоловік відповідав:
– Цей кінь для мене – не кінь, а товариш. Як можна продати товариша?
Чоловік бідував, але не згоджувався продавати коня. Одного ранку він не знайшов коня у стійлі. Зібралося все село і всі почали осуджувати старого: 
– Ти – дурний старий, – говорили йому, – ми знали, що коли-небудь коня вкрадуть. Ліпше би ти його продав. Який неталан!
Старий сказав:
– Я не знаю всієї історії, я не знаю, чи пішов він, чи його вкрали. Існує факт, а все решта – судження. Ще невідомо, чи це – неталан, чи це – благословення. І хто зна, що станеться потім.
Люди засміялися, вони завжди знали, що він, мовляв, – “трішки схиблений”. Через 15 днів кінь несподівано повернувся і навіть привів із собою 4 лошат. Люди знову зібралися і сказали:
– Правду казав ти, старий: не лихо це насправді, а – благо.
І знову старий сказав:
– Не знаю я ще всього. Тільки те, що коня не було, а потім він повернувся. Хтозна – благословення це чи ні. Ви прочитали одне слово у реченні, то як ви можете судити про всю книгу?
Але люди все одно вирішили, що він не має рації, бо ж коней побільшало. У старого був єдиний син. Він почав об’їжджати лошат і за тиждень упав і зламав ногу. Люди казали:
– Ото невезіння. Твій єдиний син не може ходити. А він же – єдина твоя підмога. Ліпше би ти продав коня і мав би хоч гроші.
І котрий вже раз старий відповів їм:
– Ви одержимі судженням. Не заходьте так далеко. Я тільки знаю, що син упав і зламав ногу. Ніхто не знає, чи горе це, чи благословення.
Так сталося, що за кілька тижнів спалахнула війна. Молодих хлопців забрали у військо. Зостався лише скалічений син старого. Всі мешканці плакали, тому що битву було програно і майже вся молодь погинула. Люди прийшли до старого і казали:
– Ти мав рацію: це, виявилося, – благо. Може, твій син і скалічився, але він з тобою. А наші пропали назавжди.
І знову стрий сказав:
– Ви знову судите. Я не знаю всієї історії і ніхто не знає…
Насправді наша мандрівка не закінчується ніколи. Коли одні двері зачиняються, відчиняються інші. Ви досягаєте вершини, але з’являється ще інша, вища. Життя – безкінечна подорож.

“Притча про дзеркало”, Омар Хаям


Одного мудреця запитали:
– Чому бідні привітніші й щедріші, ніж багаті?
– Подивися у вікно, що ти бачиш?
– Бачу, як діти граються у дворі.
– А тепер подивися у дзеркало. Що ти бачиш там?
– Себе.
– От бач. І вікно, і дзеркало – зі скла, але варто додати трохи срібла – і вже бачиш тільки себе…